Archive for rugsėjo, 2017

Klaipėdos kultūros fabrike – TEDxKlaipėda

Posted by on Trečiadienis, 13 rugsėjo, 2017

tedexRugsėjo 30-ąją dieną Klaipėda taps tarptautinio reiškinio dalimi – Kultūros fabrike vyks pirmasis Klaipėdoje pasaulinės TEDx konferencijų grupės renginys TEDxKlaipėda. Jo metu savo kalbas sakys 8 pranešėjai bei įvyks 3 meniniai pasirodymai. Kadangi tokio tipo renginys Klaipėdoje rengiamas pirmą kartą, visi pranešėjai bei menininkai turi vienokią ar kitokią sąsają su Klaipėda – yra arba išeiviai, arba dabartiniai klaipėdiečiai, turintys kuo pasidalinti su aplinkiniais. Štai trys iš jų. „Kai biotechnologijos yra tavo hobis“ – taip skamba pirmojo kalbėtojo prof, habil.dr. Vlado Algirdo Bumelio, biotechnologo, LMA akademiko, šiuolaikinės farmacijos Lietuvoje pradininko bei sėkmingo versliniko pranešimo pavadinimas.

Tikriausiai nemažai daliai mūsų, visiškai ar tik truputį girdėjusiems šį įmantrų žodį „biotechnologijos“, tokia tema skamba, pripažinkime, kažkiek ironiškai. Tačiau šis žmogus, kurio veiklų sąrašą užtrunka perskaityti ilgiau nei lietuviška vasara, jums įrodys, jog tokių technologijų ir mokslų plėtra Lietuvoje yra ne tik galima, bet ir būtina. Manau, dauguma supranta ir pripažįsta, kad viena iš aktualiausių ir daugiausia diskutuojamų problemų dabartinėje Lietuvoje yra švietimo reformų reikmė.

Daug kalbama  apie sistemos neveiksnumą, pedagogų kompetencijos trūkumą, kaip mokinių gebėjimai bei poreikiai yra užspaudžiami ir jų potencialas lieka neišnaudotas. Bet darbų pakeisti tai kol kas vyksta nedaug. Antroji pranešėja pedagogė, psichologė ir lingvistė Liudmila von Gegerfelt paneigs šią frazę savo pačios pavyzdžiu. „Norėčiau padaryti ką nors gero žmonijai ar mokslui“,- taip skamba vienas iš jos norų. Jos patirtis ir darbai, kurie veda ją link šio noro išpildymo, įkvėps jus panorėti to paties. Trečiasis pranešėjas Arnas Petravičius teigia iš pirmo žvilgsnio utopinius dalykus, kaip svajoja apie „Žemės piliečius“, dirbančius tiek čia, tiek kitose planetose dėl šviesesnės ateities. Išties provokuojantis vaizduotę teiginys. „Misija neįmanoma“, – sakytumėt jūs. „Misija įmanoma“, – atkirstų jis. Šis žmogus rugsėjo 30-ąją dieną jums įrodys, kad tai pasiekama ne tik pasaulio kosmoso industrijos lyderiams, bet ir Lietuvai. Pats Arnas yra ekonomikos ir politikos absolventas, per įvairius atsitiktinumus (apie kuriuos, tikėkimės, irgi papasakos TEDxKlaipėda scenoje) patekęs į kosmoso „liūną“, pats lankęsis ir dirbęs NASA bei vienas iš „Space LAB“ iniciatorių – akivaizdu, tikrai išmanantis tai, apie ką pasakoja.

Kad renginys vyktų sklandžiai, organizatorių komanda, asociacija „Klaipėda pasauliui“, pasitelkė į pagalbą savanorius. Beveik 20 geranoriškų žmogučių pasiūlė savo laiką, energiją ir idėjas paskirti šio renginio sėkmei. Priežastys, kodėl šie žmonės nusprendė savanoriškai prisidėti, yra išties įvairios: nuo noro praplėsti akiratį iki draugų ar pažįstamų kompanija. Kitus sudomino renginio tema „Beyond the limits“. Tad, kaip ir sakiau, paskatų ir priežasčių yra daugybė, beje, taip pat kaip ir lūkesčių. Vieni tikisi įgyti daugiau patirties, pamatyti, kaip yra rengiamas toks renginys, jo organizacinę pusę, užkulisius. Kaip gražiai pasakė viena iš savanorių Emilija Šlajūtė: „Mano lūkestis ir yra – išmokti, patirti ir pamatyti kažką nauja. Žinau, kad jis bus išpildytas.“ Kiti nusprendė prisidėti, nes tiki, kad toks įvykis stipriai prisidės prie Klaipėdos atgimimo, šviesėjimo. Tikėkimės, kad spalio 1-ąją visi savanoriai liks patenkinti ir jų lūkesčiai bus išpildyti su kaupu. Smagu, jog šis renginys savanoriams ne tik siūlo galimybę nemokamai padalyvauti pačiame renginyje, paklausyti kalbų, bet ir prisidėti visko, kuo jie gali. Pavyzdžiui, savanorė Sitora Šlauterytė, kuri jau ne vieną kartą savanoriavo TEDxVilnius ir turi išties daug patirties tokio tipo renginių organizavime, iškart pateikė daug pasiūlymų ir idėjų organizatorių komandai, kaip geriau ar efektyviau išspręsti problemas, kurių, natūralu, iškyla visada. Kita savanorė, 12-os klasės mokinė Goda Skiotytė, šio straipsnio autorė, svajojanti tapti žurnaliste, gavo galimybę parašyti keletą straipsnių, taip tiesiogiai išbandyti, ką reiškia žurnalisto darbas. Tad savanorystė TEDxKlaipėda nėra tik kėdžių nešiojimas ar renginio vietos tvarkymas jam praėjus. J

Nors visi pranešėjai, kalbėsiantys TEDxKlaipėda scenoje, yra vienu ar kitu būdu susiję su Klaipėda, tačiau savanoriai atvyks ir iš kitų Lietuvos miestų. Taip pat tarp savanorių yra keletas užsieniečių, studentų iš LCC International University ar kitaip tapusių klaipėdiečiais. Šis puikus renginys ne tik kvies ir švies Klaipėdos gyventojus, bet ir suvienys daugiau įvairių žmonių po vieno tikslo vėliava – skleisti ypatingas idėjas bei tobulėti kartu. Kviečiame ir tave, mielas skaitytojau, rugsėjo 30-ąją dieną į Klaipėdos kultūros fabriką tapti TEDxKlaipėda dalimi! Tai reta galimybė padalyvauti renginyje, kuriame, vieno savanorio Lauryno Stanio žodžiais tariant, „būtų galima rasti tiek daug pozityvo, idėjų, įkvėpimo, įdomių žmonių ir noro padaryti pasaulį geresnį vienoj vietoj“. Tiek šį kartą. Informacijos apie kitus pranešėjus ir meninius pasirodymus laukite artimoje ateityje.

Goda Skiotytė, 4d

Skaistutės Vaičikauskienės kvilingo darbai

Posted by on Antradienis, 12 rugsėjo, 2017

20882619_1740460042648047_6925184956030600309_nMūsų mokyklos bibliotekos vedėja Skaistutė Vaičikauskienė kvilingo technika  (kvilingas  –  tai technika, kurioje naudojamos spalvotos įvairiai susuktos siauros popieriaus juostelės ir iš atskirų elementų klijuojamos kompozicijos) susidomėjo atsitiktinai. Pamačiusi internete darbų pavyzdžių,  nutarė pati pabandyti. Dabar, po daugiau negu 5-erių  metų, kvilingo technika atlikti Skaistutės Vaičikauskienės darbai puošia ne tik biblioteką, bet ir jos artimųjų namus. „Šis pomėgis reikalauja nemažai kantrybės, kruopštumo, bet suteikia naujų spalvų laisvalaikiui“,- teigia darbų autorė.

Kuo naudingas senasis Vakarų Europos civilizacijos paveldas?

Posted by on Pirmadienis, 11 rugsėjo, 2017

pavobuolysNemažai šiandieninių įmonių, modernių kompanijų bendrovių pavadinimai turi ryšį su senuoju Vakarų kultūros civilizacijos paveldu. Paimkime, pavyzdžiui, pačią populiariausią informacinių technologijų bendrovę „Apple“, kurios logotipas ir pavadinimas glaudžiai susijęs su bibline istorija – pasakojimu apie žmogaus nuopuolį. „Apple“ simbolis – atkąstas obuolys – būtent ir vaizduoja pirmųjų žmonių padarytą neatleistiną nuodėmę Edeno sode. Ši nuodėmė Adomui ir Ievai kainavo labai brangiai – Dievulis juos ištrėmė iš pačios geriausios ir švenčiausios vietos pasaulyje. Didelė pažinimo kaina! Visiškai tą patį galima pasakyti ir apie „Apple“ gaminius. Visi kompiuteriai, planšetės ar išmanieji telefonai kainuoja tikrai nemažus pinigus, tad žmonėms tenka pakloti nemenką sumelę. Prakąsto obuoliuko produktai taip nuodėmingai gundo žmogų, jog jam tampa nebesvarbu, kiek euriukų „emigruoja“ iš elektroninės jo sąskaitos.

Kodėl žmogus vis tiek juos perka „Apple“ gaminius? Na, o kodėl Ieva ir Adomas nusprendė atsikąsti draudžiamo vaisiaus? Rojaus obuolys, visai kaip ir „Apple“ produkcija, traukia modernų žmogų savo išskirtinumu, galimybe pažinti pasaulį. Tik dabar tai galima padaryti paprasčiau: norint greitai prisijungti prie informacinio lauko nebereikia graužti obuolio, užtenka į rankas paimti  iPod“, „iPhone“, „iPad“ ar „iMac“. Mažoji raidelė „i“ žymi ne tik internetą, bet ir individualumą, informatyvumą, įkvėpimą. Juk tai „veža“!  Ar tai nepanašu į Ievos ir Adomo norą ir trauką paliesti ar paragauti uždrausto rojaus vaisiaus nuo Pažinimo medžio? Tad mano nuomone, „Apple“ bendrovė pasirinkusi šį keistą, tačiau labai tinkantį vardą ir logotipą savo produktams nesuklydo. Savo gaminiuose jie būtent ir atkartoja rojaus obuolio unikalumą.

 

Simona Šimkutė, 3a

„Ąžuolynas“ pasitinka rugsėjį

Posted by on Ketvirtadienis, 7 rugsėjo, 2017

Išaušus rudenėjančiam rugsėjo 1-osios rytui, 8.00 val., mūsų abiturientai rinkosi į pirmąją pamoką „Klaipėda pasitinka Lietuvos šimtmetį“, kuri vyko Lietuvininkų aikštėje. Grįžus mokyklos kieme jau buvo susirinkęs gausus būrys mūsų gimnazijos mokinių bei mokytojų, kurie minėjo Mokslo ir žinių dieną. Pirmoji žodį tarė ir visus gražiai pasveikino šventės proga gimnazijos direktorė Vilija Prižgintienė. Šventę tęsė muzikinis pasirodymas, kurio metu buvo atliekama 3a klasės  mokinio Andriaus Šepučio kūrybos daina. Renginį vedė Kornelija Juciūtė ir Kazys Žitkus. Rugsėjo 1-ajai įsibėgėjus, buvo sukviesti visų klasių seniūnai, kurie ant lapelių užrašė palinkėjimus, ir, užrišę prie balionių, paleido juos į dangų. Kaip ir kiekvienais metais, į mūsų gimnaziją sugužėjo 150 pirmokų, pasiruošusių siekti savo tikslų ir semtis tiek mokslo žinių, tiek gyvenimiškų patarimų. Jų klasių vadovėmis tapo Laura Inčerauskaitė (1a), Audronė Nemickienė (1b), Reda Veličkaitė (1c), Vilija Morkūnaitė (1d)  bei Oksana Simaitienė (1e). Pasikeitė ir dar viena klasės vadovė – Dalia Tarnienė, kuri nuo šiol vadovaus 3c klasei. Tad prasidedant naujiesiems mokslo metams semkimės žinių iš savo mokytojų, vadovų bei bendraklasių ir suraskim amžinas vertybes: Tėvynę, mokslą ir dorovę!

Faustė Murauskaitė, 3a